Tabletki na uspokojenie bez recepty • Apteka Schmidt (2023)

Tabletki uspokajające dostępne bez recepty mogą nie działać u wszystkich. Niezależnie od tego, czy zostały przepisane przez lekarza, czy kupione bez recepty, mogą nie być tak skuteczne, jak powinny. Poniższy artykuł zawiera kilka pomocnych informacji na temat różnych rodzajów leków uspokajających i sposobów określania, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Przedstawiono w nim również niektóre składniki powszechnie występujące w tych lekach. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych: benzodiazepiny, waleriana, leki przeciwhistaminowe i składniki ziołowe.

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe to klasa leków, które blokują uwalnianie histaminy w organizmie. Są one stosowane przede wszystkim w leczeniu objawów alergii i innych schorzeń spowodowanych zbyt dużą ilością histaminy. Leki te są stosowane w leczeniu wszystkiego, od kataru siennego po problemy żołądkowe, a nawet stany lękowe. Jednak nie wszystkie są sobie równe. Wiele z nich jest skutecznych w leczeniu różnych schorzeń i może być stosowanych także w innych celach.

Te dostępne bez recepty tabletki uspokajające występują w trzech głównych generacjach. Leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji są stosowane od 60 lat i znane są ze swojego działania uspokajającego. Niektóre z nich są przepisywane codziennie w przypadku ciężkich objawów alergii, a inne są stosowane tylko w razie potrzeby, w celu leczenia sporadycznych objawów, takich jak bezsenność. Są one dostępne w postaci kropli do oczu, aerozoli do nosa i tabletek.

Spośród dwóch najczęściej przepisywanych leków przeciwhistaminowych najstarszym jest Benadryl. Benadryl jest akceptowalnym lekiem przeciwhistaminowym dostępnym bez recepty, ale wiąże się z pewnymi nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Stare leki są nadal odpowiednie do leczenia stanów alergicznych, ale nowsze odmiany mają mniejsze działanie uspokajające i są zazwyczaj bardziej skuteczne. Przed zastosowaniem ich w leczeniu poważniejszych schorzeń warto skonsultować się z lekarzem.

Chociaż leki przeciwhistaminowe są powszechnie dostępne bez recepty, nie są zalecane dla wszystkich. Osoby z chorobami wątroby lub nerek powinny unikać stosowania tych leków, natomiast osoby z chorobami serca lub z napadami drgawek w wywiadzie powinny unikać ich stosowania. Osoby starsze mają również obniżoną funkcję nerek i zwiększoną przepuszczalność krew-mózg. Z tego względu leki przeciwhistaminowe powinny być ostrożnie przyjmowane przez pacjentów w podeszłym wieku.

(Video) Millions of Americans may be misusing over-the-counter sleep aids

Większość leków przeciwhistaminowych jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Jednak prometazyna i inne leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji mogą mieć pewne negatywne skutki w czasie ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przed zastosowaniem leków przeciwhistaminowych powinna skonsultować się z lekarzem. Lekarz będzie w stanie przepisać odpowiednią dawkę leku w zależności od objawów i stanu zdrowia pacjentki. Jeśli pacjentka karmi piersią, lekarz może również przepisać jej leki przeciwhistaminowe.

Benzodiazepiny

Benzodiazepiny to klasa leków, które są powszechnie stosowane w celu ułatwienia zasypiania, ale nie są lekarstwem na bezsenność. Skutecznie pomagają się zrelaksować i zasnąć, ale powinny być stosowane nie dłużej niż przez cztery tygodnie. Jeśli cierpisz na bezsenność, skonsultuj się z lekarzem w sprawie dostępnych bez recepty tabletek uspokajających i przestrzegaj odpowiedniej higieny snu, aby nie zakłócały one normalnego trybu życia.

Po kilku tygodniach lub miesiącach regularnego stosowania benzodiazepin może dojść do fizycznego uzależnienia od nich. Należy jednak pamiętać, że zależność fizyczna nie musi oznaczać uzależnienia, a oznakami zależności fizycznej są tolerancja i odstawienie leku. Po kilku tygodniach regularnego stosowania benzodiazepin może rozwinąć się u niektórych osób tolerancja na nie, ale jest to mniej powszechne w przypadku leków przeciwlękowych. Osoby nadużywające substancji w przeszłości powinny całkowicie unikać benzodiazepin lub ograniczyć ich dawkowanie do najniższego bezpiecznego poziomu.

Objawy odstawienia benzodiazepin mogą być podobne do przyczyn, dla których pacjent zaczął je przyjmować, a ich nasilenie zależy od dawki, ilości i czasu trwania. Objawy odstawienia mogą obejmować trudności z koncentracją, pocenie się i ból głowy. U niektórych pacjentów występują również zaburzenia sensoryczne, pobudzenie i majaczenie. Objawy te mogą utrzymywać się przez dwa do czterech tygodni, w zależności od ilości i częstości stosowania leku.

Benzodiazepiny wywołują nawyk i uzależniają, dlatego należy je przyjmować z ostrożnością. Mogą one zwiększać ryzyko uzależnienia i zwiększać prawdopodobieństwo przedawkowania. Mogą również zwiększać ryzyko przedawkowania, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem. Ponadto, działanie benzodiazepin może spowodować utratę przytomności lub spowolnienie oddechu. Śpiączka wywołana przez benzodiazepiny może prowadzić do spowolnionego bicia serca, trudności w oddychaniu i niskiego poziomu cukru we krwi.

Benzodiazepiny są stosowane w celu zmniejszenia lęku u wielu pacjentów. Leki te działają poprzez zwiększenie działania GABA, który jest neuroprzekaźnikiem w mózgu. Benzodiazepiny mogą być skuteczne w leczeniu lęku, depresji i napadów drgawkowych, choć nie powinny być stosowane jako leczenie wszystkich schorzeń. Jeśli chcesz uniknąć skutków ubocznych związanych z benzodiazepinami, istnieje kilka naturalnych alternatyw, które są równie skuteczne.

Waleriana

Chociaż skuteczność waleriany, dostępnej bez recepty w postaci tabletek uspokajających, jest nadal kwestionowana, niektóre badania sugerują, że może ona być przydatna w niektórych stanach chorobowych. Jedno z badań przeprowadzonych przez Dimpfel PJ i Donath F wykazało, że roślina ta zmniejsza skurcze przewodu pokarmowego, poprawia nastrój i może być stosowana w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i napadów padaczkowych. Badanie nie obejmowało jednak żadnej kontroli, aby ocenić skuteczność waleriany i jej wpływu na mózg.

Niedawne badanie wykazało, że waleriana skraca czas potrzebny do zaśnięcia o ponad 80 procent w porównaniu z placebo. Ponadto waleriana nie powodowała kaca, jak ma to miejsce w przypadku wielu leków uspokajających, co czyni ją atrakcyjną alternatywą dla tabletek nasennych. Ma ona również mniej skutków ubocznych niż niektóre leki uspokajające wydawane na receptę, w tym diazepam i alprazolam.

Należy zauważyć, że nie wiadomo, czy waleriana jest szkodliwa dla nienarodzonych lub karmiących dzieci, ale może przenikać do mleka matki, jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Jak w przypadku każdego suplementu ziołowego, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na butelce. Nie należy kruszyć, żuć ani łamać kapsułek; należy je połykać w całości. Jeśli planowany jest w najbliższym czasie zabieg chirurgiczny, należy zaprzestać stosowania waleriany na dwa tygodnie przed zabiegiem. Jeśli stan pacjenta nie ulegnie poprawie, należy skontaktować się z lekarzem. Kapsułki z walerianą należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

Chociaż waleriana ma niewiele skutków ubocznych, nadal nie jest zalecana dla osób z problemami z wątrobą. Chociaż ten ziołowy suplement diety jest ogólnie bezpieczny, może powodować problemy z wątrobą i nasilać objawy odstawienia w przypadku nagłego zaprzestania jego przyjmowania. Należy również unikać przyjmowania waleriany, jeśli obecnie przyjmujesz inne leki, które wpływają na czynność wątroby, ponieważ może ona zaburzać metabolizm innych leków. Dlatego przed zażyciem waleriany należy skonsultować się z lekarzem.

Chociaż waleriana nie jest lekiem na receptę, może pomóc w zasypianiu. Jest także skutecznym środkiem wspomagającym zasypianie i może pomóc w łagodzeniu napięcia nerwowego i bezsenności. W sklepach z artykułami medycznymi można znaleźć wiele leków zawierających walerianę, dostępnych bez recepty. Dobrym pomysłem może być wypróbowanie ich przed wydaniem pieniędzy. Pamiętaj jednak, że możesz być uczulony na niektóre składniki tych tabletek. Waleriana jest silnie działającym lekiem ziołowym.

Składniki ziołowe

Składniki ziołowe w dostępnych bez recepty tabletkach uspokajających obejmują walerianę. Korzeń różnych gatunków waleriany, najczęściej Valeriana officinalis (waleriana amerykańska), Valeriana wallichii (waleriana indyjska) i Valeriana edulis (waleriana meksykańska), może zawierać substancje zwane kwasem walerenowym, które mogą działać synergistycznie z innymi składnikami tabletki. Chociaż nie wiadomo dokładnie, jakie składniki środka uspokajającego zawiera suszony korzeń, istnieją pewne dowody na to, że waleriana może zawierać aminokwasy i lignany.

Waleriana jest starożytnym środkiem ziołowym i jest szeroko stosowana w medycynie ludowej. Jego korzeń jest stosowany w dostępnych bez recepty tabletkach uspokajających ze względu na działanie hipnotyczne w przypadku bezsenności i pochodzi z Azji i Europy. Ziele zawiera ponad 150 składników chemicznych, z których wiele jest aktywnych fizjologicznie. Aktinidyna i terpeny należą do składników, które wpływają na metabolizm GABA.

Podobne Tematy

 • Najmocniejszy lek na uspokojenie bez recepty
 • Najmocniejsze tabletki na gardło bez recepty
 • Antybiotyk na zatoki bez recepty

FAQs

Jaki jest najmocniejszy lek na uspokojenie bez recepty? ›

Valerin Max, Extraspasmina, Nervosol (tabletki lub krople), Valused, Neospasmina (syrop). Na uwagę zasługuje też Validol, za którego szybkością przyswajania substancji przemawia rozpuszczenie w jamie ustnej pod językiem. Zawiera też mentol, który zapewnia uczucie świeżości i łatwiejszego oddychania.

Co pomaga na stres i nerwy? ›

5 najlepszych preparatów na uspokojenie
 • Melisa fix Tylko Natura, 30 saszetek.
 • Apotex SEN, 30 tabletek.
 • Nervomix Forte, 60 kapsułek.
 • Antinervinum syrop 200 g.
 • Doppelherz Aktiv Na uspokojenie, 20 kapsułek.
23 Feb 2018

Co jest dobre na nerwy bez recepty? ›

Łagodne leki uspokajające bez recepty – tabletki, syropy, zioła
 • Amol, płyn, 100 ml. ...
 • Bodymax Joy Happy Star, żelki o smaku truskawkowym, 60 szt. ...
 • Depresanum, tabletki powlekane, 60 szt. ...
 • Destresan Max, kapsułki, 24 szt. ...
 • Destresan Max, kapsułki, 30 szt. ...
 • Doppelherz aktiv Na uspokojenie Forte, kapsułki, 20 szt.

Co na nerwy i sen? ›

Preparaty i suplementy na na stres, nerwy, tabletki na sen
 • Asecurin IB 20 kapsułek. ...
 • Ashwaganda Activlab 60 kapsułek. ...
 • Ashwagandha Oleofarm 60 kapsułek. ...
 • Balsam Jerozolimski Forte 200 ml. ...
 • BluMag Cardio jedyny 30 kapsułek. ...
 • BODYMAX JOY Happy Star żelki, szafran i witaminy z grupy B, 60 szt. ...
 • Chellaflex Magnez B6, 72 kapsułki.

Czy hydroksyzyna to silny lek? ›

Możemy więc stwierdzić, że jest lekkim o szerokim działaniu terapeutycznym, dobrze przebadanym i często stosowanym na różne schorzenia. Hydroksyzyna sprzedawana jest w Polsce na receptę pod nazwą handlową Hydroxyzinum VP, Atarax, Hydroxyzinum. Dostępna jest w postaci syropu w dawce 2mg/ml, stosowana u dzieci.

Czym zastąpić xanax bez recepty? ›

Jeśli Twoja sytuacja wymaga zastosowania leków, to w aptekach dostępne są leki bez recepty zawierające sildenafil lub tadalafil. Natomiast w przypadku przedwczesnego wytrysku, znajdziesz dostępny bez recepty spray z lidokainą.

Co zamiast Hydroksyzyny bez recepty? ›

Jeśli Twoja sytuacja wymaga zastosowania leków, to w aptekach dostępne są leki bez recepty zawierające sildenafil lub tadalafil. Natomiast w przypadku przedwczesnego wytrysku, znajdziesz dostępny bez recepty spray z lidokainą.

Co uspokaja ale nie usypia? ›

Kalms jest roślinnym produktem leczniczym w postaci tabletek, stosowany w celu uspokajającym. Lek zawiera ekstrakty z m.in. szyszki chmielu, korzenia goryczki i korzenia kozłka lekarskiego. Kalms wskazany jest leczeniu w łagodnych objawów napięcia nerwowego i jako środek wspomagający sen u osób powyżej 12.

Czy Hydroksyzynę można kupić bez recepty? ›

Pozwala on na odprężenie się i wyciszenie. Jak przyjmować hydroksyzynę? Dawkowanie zawsze ustala lekarz. Głównym wskazaniem do przepisania jej przez lekarza – trzeba pamiętać, że hydroksyzyna bez recepty nie jest w Polsce sprzedawana – są zatem wszelkie napięcia i uczucia niepokoju.

Czy warto brać leki uspokajające? ›

Długotrwałe narażenie na silny stres może mieć bardzo przykre konsekwencje dla naszego organizmu. Jednak, jak już wcześniej wspomniano, stałe zażywanie środków uspokajających nie jest najlepszym rozwiązaniem i może odbić się w negatywny sposób na naszym organizmie.

Co na spanie w nocy? ›

Skuteczne praktyki na sen

unikanie światła laptopa, smartfona (światło wpływa na produkcję melatoniny) kąpiel (przed snem temperatura ciała w naturalny sposób się obniża. Kąpiel lub prysznic skutecznie ją podniosą, ułatwiając skuteczne zaśnięcie) wyłączenie telefonu komórkowego (nic nie może rozpraszać)

Czy Positivum jest dobre? ›

Positivum - świetne tabletki stosowane przy łagodzeniu napięcia nerwowego, które wpływają korzystnie na samopoczucie. Tabletki zawierają wyciąg z ziela melisy wyciąg z szyszek chmielu oraz wyciąg z krokusa uprawnego. Produkt godny polecenia! Positivum, 180 tabletek są niezawodne na zdrowy i spokojny sen.

Jakie są objawy stresu? ›

Stres wywołuje przypływ hormonu zwanego adrenaliną, który tymczasowo wpływa na układ nerwowy. W rezultacie, gdy jesteśmy zdenerwowani lub zestresowani, możemy poczuć, że bicie serca lub oddech przyspieszają, dłonie się pocą, a kolana drżą. Reakcja na stres jest również nazywana reakcją walka lub ucieczka.

Co na uspokojenie w domu? ›

ZIOŁA NA USPOKOJENIE

Tradycyjnie wiadomo, że właściwości uspokajające wykazują: melisa, rumianek, męczennica, mniszek lekarki, waleriana, czyli kozłek lekarski, chmiel oraz tak znana i lubiana nie tylko w ziołolecznictwie, jak również w kosmetyce i kosmetologii lawenda.

Co zrobić żeby się wyciszyć? ›

Dotlenienie organizmu i produkcja endorfin podczas aktywności fizycznej to jedne z najbardziej znanych i skutecznych sposobów na wyciszenie się. Aktywność fizyczna obniża stężenie kortyzolu w organizmie (czyli hormonu odpowiedzialnego za stres), a podwyższa poziom endorfin, zwanych hormonami szczęścia.

Ile się śpi po Hydroksyzynie? ›

Działanie leku utrzymuje się zazwyczaj przez 6–8 godzin. U dorosłych okres półtrwania (czas, w którym stężenie leku zmniejszy się do połowy wartości początkowej, po zakończeniu fazy wchłaniania i dystrybucji) hydroksyzyny wynosi około 14 godzin (zakres od 7 do 20 godzin).

Czy hydroksyzyna szkodzi na serce? ›

Zaburzenia rytmu serca

Stosowanie hydroksyzyny było związane z wydłużeniem odstępu QT w EKG, zgłaszano przypadki wydłużenia odstępu QT oraz wystąpienia zaburzeń rytmu serca typu torsade de pointes.

Z czym nie łączyć hydroksyzyny? ›

Do leków, których nie należy łączyć z hydroksyzyną, zalicza się m.in. amiodaron, chinidyna, haloperydol, erytromycyna, lewofloksacyna, pentamidyna czy metadon. Trzeba też pamiętać, że hydroksyzyna może wpływać na wyniki niektórych badań, w tym testów alergologicznych oraz próby prowokacyjnej z metacholiną.

Jakie leki przy silnej nerwicy? ›

Przede wszystkim wykorzystywane są: antydepresanty, benzodiazepiny, buspiron, hydroksyzyna czy neuroleptyki. Jednak dobór konkretnego preparatu zależy od wielu, indywidualnych czynników chorobowych.

Jakie leki bez recepty na nerwicę lękową? ›

W przejściowych stanach gorszego nastroju można wspomóc się preparatami dostępnymi bez recepty, które zawierają, np. wyciągi z ziół, takich jak ashwagandha, żeń-szeń, dziurawiec czy melisa oraz witaminy z grupy B, witaminę D czy kwasy omega-3.

Co lepsze Xanax czy Relanium? ›

Ich działanie jest więc bardzo podobne, choć istnieje kilka różnic pomiędzy nimi: Diazepam (relanium) działa krócej i wykazuje działanie: przeciwdrgawkowe, uspokajające, przeciwlękowe, nasenne i rozluźniające mięśnie, natomiast alprazolam (Xanax) jest lekiem o dłuższym działaniu i działa głównie przeciwlękowo.

Co daja w szpitalu na uspokojenie? ›

Środki uspokajające w postaci tabletek czy syropów powodują tzw. rozprężenie psychowegetatywne. W łagodny sposób osłabiają napięcie psychiczne, opanowują nadmierny niepokój i lęk, pobudzenie psychoruchowe, ułatwiają sen.

Czy hydroksyzyna jest szkodliwa? ›

Nie mogą jej przyjmować również noworodki. Hydroksyzyna jest także szkodliwa dla osób mających problemy z sercem, nadciśnienie, choroby nerek i nadczynność tarczycy. Ze względu na to, że jest traktowana jako lek uspokajający w trakcie operacji, o stosowaniu jej na co dzień należy wcześniej poinformować lekarza.

Czy hydroksyzyna i Atarax to to samo? ›

Atarax to lek dostępny wyłącznie na receptę. Substancją czynną leku Atarax jest hydroksyzyna, która wykazuje działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwhistaminowe. Lek Atarax stosuje się przede wszystkim w zwalczaniu lęku u osób dorosłych.

Jaka herbata jest dobra na uspokojenie? ›

Doskonałym sposobem na odrobinę relaksu ziołowe herbatki. Melisa, chmiel lub rumianek to prawdziwe skarby natury, które pomagają wyciszyć skołatane nerwy i zrelaksować się nawet w najbardziej „gorącym” okresie, gdy napięcie sięga zenitu!

Czy Atarax można kupić bez recepty? ›

Zamów do apteki. Produkt otrzymasz po okazaniu recepty lub podaniu kodu e-recepty w aptece.

Czy hydroksyzyna to narkotyk? ›

Hydroksyzyna to lek przeciwlękowy i uspokajający, ale działa również nasennie, dlatego można ją stosować przed snem. Hydroksyzyna nie jest substancją uzależniającą. Najczęściej stosuje się ją przez niedługi okres czasu, dlatego ryzyko uzależnienia się jest niewielkie.

Czy można brac Hydroksyzyne codziennie? ›

Hydroxyzinum można stosować tak długo, jak zaleca lekarz. Producent leku nie określa maksymalnego okresu stosowania, informuje tylko, że lek powinien być stosowany możliwie najkrócej. W przypadku wątpliwości co do okresu stosowania leku, należy zasięgnąć opinii lekarza.

Ile kosztuje lek Atarax? ›

13.99 zł Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut! Dostępny w 652 aptekach .

Kiedy trzeba brać leki na uspokojenie? ›

Tabletki na uspokojenie z hydroksyzyną

Hydroksyzynę w tabletkach stosuje się w przypadku zaburzeń lękowych, nadmiernego pobudzenia, niepokoju, napadów paniki o lekkim i umiarkowanym nasileniu, świądu psychogennego oraz nadpobudliwości psychoruchowej.

Czy lekarz rodzinny może zapisac leki uspokajające? ›

Lekarz specjalista, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i przeanalizowaniu naszego stanu zdrowia, może dać nam receptę na tabletki uspokajające.

Co jest mocniejsze od Relanium? ›

Relanium to silny lek psychotropowy, wydawany na receptę lekarską. W aptece nie otrzyma Pan/Pani bez recepty i z rekomendacji farmaceuty żadnego mocniejszego leku. Terapia zaburzeń nerwicowych obejmuje stosowanie różnych produktów, niektóre z nich mają refundację, a inne nie.

Jak zasnąć przy nerwicy? ›

Jak radzić sobie z bezsennością przy nerwicy?
 1. Utrzymuj stałe pory snu- kładź się i wstawaj codziennie o tej samej porze- również bez względu na to ile spałeś w nocy.
 2. Wyłącz komputery i smartfony.
 3. Jeśli nie możesz spać- nie leż w łóżku.
 4. Nie bój się bezsenności.
10 Apr 2020

Kiedy nie możesz spać? ›

Bezsenność może wynikać ze złej atmosfery w sypialni, niewygodnego łóżka lub nieprzewietrzonego pomieszczenia. Częstą przyczyną bezsenności jest także stres i napięta atmosfera w pracy. Zdarza się jednak, że ciągle powtarzające się problemy ze snem swoje podłoże mają w zaburzeniach hormonalnych lub depresji.

Jak spać w depresji? ›

Aby przesunąć fazę snu, poleca się pacjentowi nie spać przez jedną noc, a następnie położyć się spać kilka godzin wcześniej niż zwykle. Często łączy się leczenie pozbawianiem snu i przesuwaniem rytmu z lekami albo z fototerapią. Badania pokazują, że leczenie światłem potrafi wydłużyć terapeutyczny efekt deprywacji snu.

Ile kosztuje lek Positivum? ›

Ceny Positivum 180 tabletek = 6 x 30 tabletek od 25,89 zł do 49,99 zł z 19 aptek internetowych.

Czy Positivum uspokaja? ›

Tabletki Positivum pomagają zmniejszyć napięcie i ułatwiają spokojny sen.

Jakie leki na poprawę nastroju? ›

 • Sen APTEO, 60 tabletek powlekanych. Podana cena jest ceną maksymalną ...
 • Doppelherz aktiv Na uspokojenie Forte, 20 kapsułek. ...
 • Magne-B6 zmęczenie i stres, 30 tabletek. ...
 • Multiwitamina APTEO, 60 tabletek powlekanych. ...
 • Nervoptim APTEO, 30 kapsułek. ...
 • NeoMag Przemęczenie, 50 tabletek. ...
 • Nervocalm Forte, 20 tabletek.

Co zamiast Hydroksyzyny bez recepty? ›

Jeśli Twoja sytuacja wymaga zastosowania leków, to w aptekach dostępne są leki bez recepty zawierające sildenafil lub tadalafil. Natomiast w przypadku przedwczesnego wytrysku, znajdziesz dostępny bez recepty spray z lidokainą.

Czy Hydroksyzynę można kupić bez recepty? ›

Pozwala on na odprężenie się i wyciszenie. Jak przyjmować hydroksyzynę? Dawkowanie zawsze ustala lekarz. Głównym wskazaniem do przepisania jej przez lekarza – trzeba pamiętać, że hydroksyzyna bez recepty nie jest w Polsce sprzedawana – są zatem wszelkie napięcia i uczucia niepokoju.

Czy Positivum jest dobre? ›

Positivum - świetne tabletki stosowane przy łagodzeniu napięcia nerwowego, które wpływają korzystnie na samopoczucie. Tabletki zawierają wyciąg z ziela melisy wyciąg z szyszek chmielu oraz wyciąg z krokusa uprawnego. Produkt godny polecenia! Positivum, 180 tabletek są niezawodne na zdrowy i spokojny sen.

Co jest dobre na uspokojenie domowe sposoby? ›

Na minimum pół godziny przed snem zajmij się czymś spokojniejszym: weź ciepłą kąpiel, przeczytaj książkę, posłuchaj spokojnej muzyki, wypij napar z melisy. Dobrze zrobi ci też krótki spacer. To jeden z najczęściej stosowanych sposobów na uspokojenie się przed snem.

Co daja w szpitalu na uspokojenie? ›

Środki uspokajające w postaci tabletek czy syropów powodują tzw. rozprężenie psychowegetatywne. W łagodny sposób osłabiają napięcie psychiczne, opanowują nadmierny niepokój i lęk, pobudzenie psychoruchowe, ułatwiają sen.

Czy hydroksyzyna szkodzi na serce? ›

Zaburzenia rytmu serca

Stosowanie hydroksyzyny było związane z wydłużeniem odstępu QT w EKG, zgłaszano przypadki wydłużenia odstępu QT oraz wystąpienia zaburzeń rytmu serca typu torsade de pointes.

Czy hydroksyzyna jest szkodliwa? ›

Nie mogą jej przyjmować również noworodki. Hydroksyzyna jest także szkodliwa dla osób mających problemy z sercem, nadciśnienie, choroby nerek i nadczynność tarczycy. Ze względu na to, że jest traktowana jako lek uspokajający w trakcie operacji, o stosowaniu jej na co dzień należy wcześniej poinformować lekarza.

Czy hydroksyzyna i Atarax to to samo? ›

Atarax to lek dostępny wyłącznie na receptę. Substancją czynną leku Atarax jest hydroksyzyna, która wykazuje działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwhistaminowe. Lek Atarax stosuje się przede wszystkim w zwalczaniu lęku u osób dorosłych.

Ile godzin działa hydroksyzyna 25 mg? ›

Działanie leku utrzymuje się zazwyczaj przez 6–8 godzin. U dorosłych okres półtrwania (czas, w którym stężenie leku zmniejszy się do połowy wartości początkowej, po zakończeniu fazy wchłaniania i dystrybucji) hydroksyzyny wynosi około 14 godzin (zakres od 7 do 20 godzin).

Czy hydroksyzyna to narkotyk? ›

Hydroksyzyna to lek przeciwlękowy i uspokajający, ale działa również nasennie, dlatego można ją stosować przed snem. Hydroksyzyna nie jest substancją uzależniającą. Najczęściej stosuje się ją przez niedługi okres czasu, dlatego ryzyko uzależnienia się jest niewielkie.

Ile kosztuje lek Positivum? ›

Ceny Positivum 180 tabletek = 6 x 30 tabletek od 25,89 zł do 49,99 zł z 19 aptek internetowych.

Czy Positivum uspokaja? ›

Tabletki Positivum pomagają zmniejszyć napięcie i ułatwiają spokojny sen.

Jakie leki na poprawę nastroju? ›

 • Sen APTEO, 60 tabletek powlekanych. Podana cena jest ceną maksymalną ...
 • Doppelherz aktiv Na uspokojenie Forte, 20 kapsułek. ...
 • Magne-B6 zmęczenie i stres, 30 tabletek. ...
 • Multiwitamina APTEO, 60 tabletek powlekanych. ...
 • Nervoptim APTEO, 30 kapsułek. ...
 • NeoMag Przemęczenie, 50 tabletek. ...
 • Nervocalm Forte, 20 tabletek.

Jak się uspokoic bez lekow? ›

Jak się uspokoić – praktyczne rady i niezawodne sposoby
 1. SPOSÓB 1: Ćwicz właściwe oddychanie.
 2. SPOSÓB 2: Licz w myślach.
 3. SPOSÓB 3: Trenuj relaksację
 4. SPOSÓB 4: Medytuj.
 5. SPOSÓB 5: Ruszaj się
 6. SPOSÓB 6: Dostarcz sobie wszystkich mikroelementów.
 7. SPOSÓB 7: Wypróbuj naparów z ziół
 8. SPOSÓB 8: Słuchaj muzyki.
24 Apr 2019

Jak się odstresować w 5 minut? ›

Najpopularniejsze sposoby na odstresowanie to:
 1. spacer.
 2. zabawa z pupilem.
 3. aktywność fizyczna.
 4. rozmowa z zaufaną i bliską osobą
 5. głębokie wdechy i wydechy.
 6. wyprawa na łono natury.
 7. gorąca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych.
 8. znalezienie sobie jakiegoś zajęcia, które pochłonie myśli.
24 Mar 2020

Co zamiast tabletek na uspokojenie? ›

Skutecznie działające naturalne składniki to m.in.:
 • melisa lekarska,
 • kozłek lekarski (inaczej zwany walerianą),
 • lipa, a zwłaszcza napar z jej kwiatów,
 • mięta,
 • szyszki chmielu,
 • dziurawiec zwyczajny,
 • rumianek pospolity.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Madonna Wisozk

Last Updated: 15/04/2023

Views: 6349

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Madonna Wisozk

Birthday: 2001-02-23

Address: 656 Gerhold Summit, Sidneyberg, FL 78179-2512

Phone: +6742282696652

Job: Customer Banking Liaison

Hobby: Flower arranging, Yo-yoing, Tai chi, Rowing, Macrame, Urban exploration, Knife making

Introduction: My name is Madonna Wisozk, I am a attractive, healthy, thoughtful, faithful, open, vivacious, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.